Kasa fiskalna online – jak działa?

monitor on desk

Jeśli prowadzisz działalność na rzecz osób fizycznych, ewidencjonowanie przychodów jest twoim obowiązkiem.

Jak zapowiedział Minister Finansów – Tadeusz Kościński, większość podmiotów w Polsce będzie zobligowanych do przejścia na kasy fiskalne online.

Przejście ma mieć charakter stopniowy i przebiegać łagodnie. Warto więc nabyć wiedzę i dowiedzieć się, jak działa i czym jest kasa fiskalna online. Być może jutro, zmiana będzie dotyczyć także Twojego biznesu?

Obowiązkiem wprowadzenia kas online zostały objęte stacje benzynowe, warsztaty motoryzacyjne i wulkanizacyjne od dnia 1.01.2020 r. Od 1.01.2021 r. ten sam obowiązek będzie nałożony na gastronomie i hotele, lekarzy, dentystów, prawników, sprzedawców węgla i paliw opałowych, salony kosmetyczne i fryzjerskie, siłownie oraz branża budowlana. Zmiana tutaj jest obowiązkowa, a podane terminy to daty ostatecznego wprowadzenia nowych kas.

Zobacz w strefie wiedzy Pospay: Najlepsze kasa fiskalna dla kosmetyczki

Na czym polega kasa online?
Kasa online to urządzenie fiskalne, które przysyła informacje o wszystkich transakcjach do Repozytorium Ministerstwa Finansów, czyli centralnego rejestru kas. Termin „kasy online” zawiera w sobie cały zestaw urządzeń, w który wliczają się kasy, drukarki fiskalne online i kasoterminale. Jeśli chodzi o wysyłane informacje, zawierają się w nich wszelkie dokumenty sprzedażowe, takie jak paragony, fiskalizacje, wydruki niefiskalne, przeglądy i wszelkie zdarzenia. Dane są zbierane w celach analitycznych, a także w celach kontroli przepływu elektronicznych pieniędzy.

Zobacz w strefie wiedzy Pospay: terminal bezprzewodowy – jak to działa?

Co to oznacza dla wszystkich przedsiębiorców?
Branże wymienione powyżej muszą się stosować do przepisów. Wszelkie odstępstwa spotkają się z wysokimi karami pieniężnymi. Jeśli chodzi o branże, które nie zostały wymienione, należy tutaj podkreślić dwa rozwiązania. Albo dostosują się one do zmian i wymienią kasy przed nałożeniem obowiązków, albo pozostaną przy starych rozwiązaniach. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje przesłanki, jednak można prognozować, że zmiana kas na kasy online nastąpi w niemal każdym sektorze rynku. Nieznany pozostaje czas tych przemian.